Katsetame paberkondensaatori ehitamist
Vanema generatsiooni elektroonika huviliste suust olen aegajalt kuulnud, et "Vanasti pidime ise kondensaatoreid tegema, kuna poest polnud saada". See "Vanasti" elu tundub jube tüütu ja ka pisut uskumatu. Kui poes ei ole saada, tuleb internetist tellida. :)
Teisalt tundus see idee põnev, kuidas oleks ise kondensaator valmis kerida ja kas ka teooria ja arvutused paika peavad ja täppi lähevad.
Esimene ja ainus mõte materjalide valiku juures mis pähe tuli oli küpsetusfoolium ja küpsetuspaber. Mõeldud, tehtud.
IC-728 peale seiklusi Omnivaga taas töökorras
Mis saab valesti minna, kui transiiver postiga uuele omanikule saata? Ilmselt paljugi.
Kui pakendamisel tundub, et kõik on piisavalt hästi ja transiiver elab reisi ilusasti üle, siis praktika näitab, et see ei pruugi nii minna. Pakid elavad transpordi käigus oma elu ning eeldada, et seda transportimisel hellalt käideldakse, pole just palju tahetud aga nagu pole olemas ideaalset kondensaatorit või takistit, pole ka ideaalset transporti. Igal on omad kõrvalnähud, mis avalduvad teatud tingimustel.
Astmeline atenuaator
Kuna tekkis vajadus signaali astmeliseks ja kontrollitud summutamiseks, siis sai ehitatud 7 astmeline Pi-atenuaator.
Sammudeks valisin 1, 2, 4, 8, 16, 20, 20dB. Takistite arvutamiseks kasutasin vastavat kalkulaator programmi. Zin/Zout on valitud 50Ohm.
Trükkplaadi skeemi joonistamine
Elektroonikaskeemide praktiliseks koostamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi. Võib kasutada makettplaate, millel on kindla vahemaa tagant avad puuritud ja ka osaliselt olemas rajad. Samuti võib skeemi koostada prototüübi plaadile. Kui on soov teha midagi püsivamat, tuleb selleks valmistada trükiplaat (PCB - Printed Circuit Board).
Trükkplaadi (PCB) valmistamine.
Trükkplaadi koduseks valmistamiseks on erinevaid mooduseid. Mina kasutan vajadusel niinimetatud 'laserprinteri ja triikraua' meetodit. Seda protsessi allpool ka kirjeldan. Sellise meetodiga saab väga edukalt teha ka 0.3/0.2mm jalgde asetusega komponentidele radu.