Kuna tekkis vajadus signaali astmeliseks ja kontrollitud summutamiseks, siis sai ehitatud 7 astmeline Pi-atenuaator.
Sammudeks valisin 1, 2, 4, 8, 16, 20, 20dB. Takistite arvutamiseks kasutasin vastavat kalkulaator programmi. Zin/Zout on valitud 50Ohm.
Skeemi pdf formaadis leiab SIIT
Vältimaks atenuaatori parameetrite muutust kõrgematel sagedustel, kasutasin süsinik-komposiit takisteid (Mitte segi ajada süsinik-kiht takistitega). Need on siis kõige madalama induktiivsusega. Kuna pole head ilma halvata, siis on nendel kusagilt maalt probleemiks mahtuvuslik komponent aga mõõtetulemuste põhjal 0,1...50MHz sagedusvahemikus hälbeid ei täheldanud.
VNA'ga tehtud mõõtetulemused olid järgmised:
1db = -0.94BB
2db = -1.99dB
4db = -3.93dB
8db = -7.92dB
16db = -16.07dB
20db = -19.94dB
20db = -20.76dB
Sagedusvahemikus 0,1...50MHz oli sumbuvuse jutt igal astmel sirge. Kolme mõõtepunkti erinevused jäid ±0,05dB piiridesse. Ehk siis induktiivsed ja mahtuvuslikud komponendid antud vahemikus väga ei kollita.
Väiksed hälbed on tingitud teatavatest kompromissidest sobiva nominaaliga takistite leidmisel (sai neid paaritatud jadamisi ja paralleeli) + takistite endi hälvetest. Seda on selgelt näha 20dB piirkonnas, kus teoreetiliselt on 2 identset ahelat.
Lülititeks kasutasin kahe paarilisi ümberlüliva kontaktipaariga lüliteid, mis alustuseks tellisin ebay'st, kuna need olid ahvatlevalt odavad. Peale kokkujootmist selgus, et 0dB positsioonis oli läbiv takistus 46.....600+ Ohm. Peale igat lüliti klõpsutamist oli mõõdetav väärtus jälle uus. Mõneks ajaks rikkus see teadmine tuju ja see projekt lendas sahtli tagumisse nurka. Lõpuks ostsin siiski oomi poest uued lülitid (kallimad... palju kallimad). Lõpuks sain need ka vahetatud ja 0dB positsiooni takistus on minu testri andmetel 0 ohm. Sellega nõustus ka VNA (0dB = 0dB).
Atenuaatori korpuse tegin kahepoolsest trükkplaadist. Lihtne töödelda ja saab omavahel hõlpsalt kokku joota. Iga sektsioon on teistest vaheseinaga eraldatud.